PC860GS01-3 86.0 inch 3840*2160 LCD Panel for Interactive Whiteboard
Shenzhen Yongsheng Innovation Technology Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : HKC
Model Number : PC860GS01-3
Place of Origin : China
MOQ : 2 pcs
Price : Negotiable
Payment Terms : T/T, Western Union
Supply Ability : 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time : 7 Days
Packaging Details : Original packaging/conventional packaging box
Model Name : PC860GS01-3
Diagonal Size : 86"
Panel Type : a-Si TFT-LCD, CELL
Resolution : 3840(RGB)×2160, UHD 51PPI
Pixel Format : RGB Vertical Stripe
Active Area : 1895.04(W)×1065.96(H) mm
Used for : Digital Signage、Interactive Whiteboard
Touch Screen : Without
Contact Now
PC860GS01-3 LCD Panel Product details :
Brand HKC
Model P/N PC860GS01-3
Diagonal Size 86"
Panel Type a-Si TFT-LCD, CELL
Bezel Opening -
Outline Dim. 1913.1(W)×1084(H) mm
Luminance 0 cd/m²
View Direction Symmetry
Viewing Angle 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Plate Thickness -
Support Color 1.07B
Weight 5.50Kgs (Typ.)
Frame Rate 60Hz
Treatment Antiglare (Haze 25%), Hard coating (3H)
Contrast Ratio 1200:1 (Typ.) (TM)
Response Time 8 (Typ.)(G to G)
Operating Mode HIS, Normally Black, Transmissive
Transmittance 5.11% (Typ.)
Light Source No B/L
Designed For Digital Signage,Interactive Whiteboard
Touch Panel Without
D-IC Detail COF Built-in 16 source chips
Interface Type V-by-One 8 lane56 pins Connector
Power Supply 12.0V (Typ.)
Environment Operating Temperature: 0 ~ 50 °C; Storage Temperature: -20 ~ 60 °C
PC860GS01-3 LCD Display Features :
High Quality:
Highest quality touch LCD screen replacement parts.
Repair Utility:
Thorough Testing:
Each assembly is tested before shipping to ensure 100% functionality.
Quality control includes checks for dark spots, color points, and dead pixels, ensuring no defects.
PC860GS01-3 LCD Panel Shipping and Package :
PC860GS01-3 LCD Display Shipping Policy :
Shipping Method:
Specified Logistics:
If you require a specific logistics company, please inform us in advance.
PC860GS01-3 LCD Display Return Policy :
Product Status:
The product's condition (new or old) will be indicated in the product title.
Return and Exchange Conditions:
Return Procedure:
When returning the product, please provide a detailed explanation of the issues encountered.
Include actual photos showing the problems with the product.
PC860GS01-3 LCD Panel FAQ :
Q:Can you declared low value for my order when shipping?
A:Yes, We can do it for you if you need.
Q: When will my order PC860GS01-3 ship?
A: The order are shipped within 1-2 working days after received the payment.
Q: Are you manufactory or trade company?
Q: What happen if the lcd panel PC860GS01-3 I received can't work ?
Wholesale PC860GS01-3 86.0 inch 3840*2160 LCD Panel for Interactive Whiteboard from china suppliers
PC860GS01-3 86.0 inch 3840*2160 LCD Panel for Interactive Whiteboard Images